Почему подросток "ничего не хочет"?
Відсутність у підлітка інтересу до чого б то не було - це одна з найпоширеніших проблем, з якими стикається підлітковий психолог в Києві в Центрі Mon Jardin. В даний час зростає ціле покоління, яке "нічого не хоче". Їм не потрібні гроші, особисте життя і успішна кар'єра. Вони не мріють зробити відкриття в науці або в іншій області людської життєдіяльності. Ці молоді люди задоволені тим, що у них є - квартира (батьківська) і кишенькові гроші. Що ж з ними не так?
Перш за все, потрібно з'ясувати, що має на увазі слово "нічого". Як правило, сюди входять всі звичайні заняття "нормального" підлітка:
- Навчання, робота;
- Курси;
- Побачення з дівчатами;
- Допомога в домашньому господарстві;
- Поїздка в відпустки тощо.
- Зрозуміло, гуляти, грати, спати і розважатися такі дорослішають діти хочуть. Однак, прагнення змінити світ, прославитися, стати успішним бізнесменом або подорожувати у такого підлітка відсутні. Звичайний відповідь: у мене все є, я ні в чому не потребую.
Якщо копнути глибше, то може виявитися, що дитина з раннього дитинства активно займався плаванням, мовами, готувався до школи, ходив на різні секції. В такому випадку, цілком закономірним буде питання: чим ти сам хочеш займатися? Багато підлітків відповідають, що грали б на гітарі, на комп'ютері, в футбол, гуляли б і т.п. Причина відсутності прагнення, як правило, полягає в сімейній системі, яка спочатку було спотворено. Наприклад, занадто активна і амбітна матір, ледачий або відсутній батько, бабуся в ролі домогосподарки. Мама в такій сім'ї займає позицію годувальника. Саме вона з'ясовує всі питання з навколишнім світом, захищає і вирішує всі важливі і не важливі повсякденні питання. Вона намагається забезпечити синові все наймодніше і необхідне від сучасних розвиваючих курсів до модних гаджетів і інших подарунків. При цьому дитина не відчуває себе щасливим і "нічого не бажає, ні до чого не прагне".
Насправді, у такого підлітка просто немає можливості чогось захотіти. Адже мама вже прийняла всі рішення за нього, розподілила його графік, зробила за нього все, що тільки можна було і попередила найменше бажання. Нормальним є така ситуація, коли з самого дитинства у малюка формуються бажання і прагнення. Вони ще неусвідомлені, але з часом набувають конкретну форму. Наприклад, він мріє про іграшковому автобусі з маленькими пасажирами. Це бажання він озвучує батькам, які зазвичай просять його потерпіти до найближчого свята (Новий Рік, День Народження) або зарплати. І дитина очікує, мріє, представляє цей автобус, як він буде з ним грати. Це дозволяє маляті вчитися самостійно налагоджувати контакт зі своїм же внутрішнім світом в області прагнень. Але, якщо відбирати у дитини цю можливість, відразу ж обдаровуючи його бажаними речами, то мрії і казка обриваються в зародку. Іноді мріяння про щось і прохання це дати, обривають цілком меркантильних зауваженням на кшталт: чи вирішив ти завдання з математики? Спочатку виріши, потім отримаєш подарунок.
Таким чином, формується ціле покоління хлопчиків і дівчаток, які все мають, але нічого не цінують і не хочуть. Навіть відпустку на Мальдівах їм байдужий. Все це через відсутність можливості мріяти, фантазувати і самостійно приймати рішення. Адже мама вже все вирішила.
Наші контакти
м. Київ, пр-т Лобановського, 6-А096 120-20-20
098 420-20-20
Підпишіться на розсилку Mon Jardin
*Ваш E-mail:
Ваше ім'я: